Darmowa dostawa od 1,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Folia na pryzmy i silosy

2021-03-09
Folia na pryzmy i silosy

Przygotowanie wysokiej jakości sianokiszonki o odpowiednich wartościach odżywczych wymaga wyeliminowania dostępu powietrza do zakiszanej masy. Zapewnienie prawidłowych warunków do przebiegu fermentacji, umożliwia jedynie szczelne przykrycie zielonki. Podczas zakiszania roślin w silosach jak i na pryzmach, trzeba pamiętać, iż nie mniej ważną kwestią od samego ułożenia jest jakość używanej folii. Jak najlepszy dobór folii umożliwi ograniczenie do minimum straty składników odżywczych pokarmu.

Zaleca się, aby folię ułożyć także na ścianach silosu (niektórzy proponują nawet na podłożu), co uniemożliwi penetrację powietrza do kiszonki w partiach przyściennych. Chroni to też kiszonkę przed spływającą po ścianach wodą opadową. Do tego wystarczy cienka, przezroczysta folia o grubości 40 µm.

Rozkładanie 

W tworzeniu silosów i pryzm polecamy stosowanie dwóch warstw folii. Na wierzch dobrze ubitej masy roślinnej warto rozłożyć pierwszą warstwę cienkiej, przezroczystej folii (40 µm). Cienka warstwa folii, o wiele lepiej przylega do masy kiszonkowej, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się poduszek powietrza pomiędzy folią a kiszonką. Dodatkowo, dzięki naturalnej wilgotności zakiszanej masy, cienka folia przezroczysta podlega przyciąganiu (adhezji) do kiszonki (jest przez nią niejako „zasysana”). W sytuacji gdy podczas magazynowania paszy, górna warstwa folii zostanie uszkodzona, to spodnia warstwa cienkiej folii przezroczystej nadal chroni kiszonkę.

Następnie rozkładamy właściwą folię silosową. Grubość folii jest tu ważna, gdyż cieńsze folie mogą przepuszczać zbyt dużą ilość gazów, co w konsekwencji doprowadzi do przegrzania i zepsucia kiszonki.  Folie o większej grubości, posiadają odpowiednią odporność na promieniowanie UV.

Ponadto coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest również okrycie silosu warstwą siatki ochronnej. Zapobiega to powstawaniu uszkodzeń przez ptaki i inne zwierzęta. Aby uniemożliwić podwiewanie przez wiatr lub zsuwanie się siatek ochronnych z silosu polecamy zastosowanie specjalnych worków, które po napełnieniu ich żwirem, kamykami lub piaskiem dociążają siatki i nie pozwalają na ich zsuwanie się.

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 90 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-18
Szybki kontakt oraz profesjonalne doradztwo. W 100% POLECAM
2023-03-02
Polecam
pixel