Darmowa dostawa od 1,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Folie do sianokiszonki

2021-03-11
Folie do sianokiszonki

Kilka słów o sianokiszonce

Zakiszanie, to obok suszenia jeden z najpopularniejszy sposób konserwowania paszy dla zwierząt. Metoda ta wykorzystuje zachodzące naturalnie procesy fermentacji, wywołane przez bakterie kwasu mlekowego. W wyniku tego procesu wartość pH paszy zostaje obniżona, przez co wydłuża się jej termin przydatności. Kiedyś do procesu kiszenia wykorzystywano specjalne silosy, natomiast dzisiaj istnieje prostsza aczkolwiek równie skuteczna metoda, niewymagająca specjalistycznej infrastruktury. Polega ona na zakiszaniu wstępnie podsuszonej trawy w balotach, czyli balach ciasno owiniętych folią. Prawidłowo zakiszona pasza przewyższa jakością siano zakonserwowane w procesie suszenia. Taka sianokiszonka zawiera więcej witamin od siana zakonserwowanego podczas procesu suszenia oraz  cechuje ją duża wartość energetyczna i wysoka zawartość białka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmów zwierząt. 

Folia do sianokiszonki

Jakość otrzymanej sianokiszonki w bardzo dużym stopniu zależy od tego, jakiej folii użyto do formowania balotów. Aby stworzyć najlepsze warunki konieczne jest – obok ugniecenia bądź sprasowania masy – jej szczelne przykrycie lub osłonięcie. Procesy fermentacyjne zachodzą tylko w warunkach beztlenowych, dlatego głównym zdaniem folii jest skuteczne odcięcie dopływu powietrza do wnętrza bali. Dodatkowo folia stanowi barierę chroniącą paszę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak: wilgoć, niskie temperatury czy promienie słoneczne. Złe zabezpieczenie balotu może grozi tym, że proces fermentacji nie przebiegnie we właściwy sposób, a otrzymana pasza nie będzie nadawała się do użytku. Można oczywiście zminimalizować działania niepożądane dzięki wybraniu odpowiedniej folii.

Sianokiszonki proporcje

W przeliczeniu na suchą masę, prawidłowe warunki do efektywnego procesu fermentacji w żwaczu, zapewnia dawka pokarmowa zawierająca 2/3 kiszonki z kukurydzy i 1/3 sianokiszonki z traw z motylkowatymi.

Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 90 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-08
Polecam
2023-03-18
Szybki kontakt oraz profesjonalne doradztwo. W 100% POLECAM
pixel