Darmowa dostawa od 1,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak bezpiecznie składować i przechowywać słomę?

2022-07-26
Jak bezpiecznie składować i przechowywać słomę?

Jak bezpiecznie składować i przechowywać słomę?

Słoma to surowiec pojawiający się w każdym gospodarstwie rolnym. Powstaje ona po zbiorze zboża z pól. Ze względu na swoje właściwości pozwala na wykorzystanie w późniejszym czasie, jednak musi być odpowiednio zabezpieczona. Jak to zrobić?

 

Flizy do słomy

Jednym z najwygodniejszych rozwiązań jest zastosowanie specjalnych flizów do okrywania słomy. To dobry wybór zwłaszcza w sytuacji, gdy surowiec ma być przechowywany na świeżym powietrzu. Wówczas jest on bardziej narażony na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych.

Flizy do słomy chronią ją przed opadami, pleśnią i grzybami. Jest o specjalna płachta z włókniny odpornej m.in. na działanie promieniowania słonecznego. Zapewnia ona odpowiedni przepływ powietrza, dlatego sprawdza się lepiej niż plandeki. Flizy do okrywania słomy mogą być wykorzystywane przez kilka lat, nawet w trakcie długotrwałego przechowywania plonów pod gołym niebem.

 

Folia jako ochrona słomy

Ochrona beli jest możliwa również z wykorzystaniem folii. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku dochodzi do procesów, w wyniku których powstaje sianokiszonka. Wilgoć nie może bowiem swobodnie wydostawać się z beli, dlatego materiał zaczyna fermentować. Zastosowanie folii powinno być więc w pełni świadome. To metoda stosowana wyłącznie w sytuacji, gdy rolnikowi zależy na przygotowaniu sianokiszonki, stosowanej m.in. jako pożywienie dla zwierząt gospodarczych.

 

Przechowywanie słomy w budynkach

Bezpiecznym rozwiązaniem jest składowanie słomy w budynkach, najczęściej w przeznaczonych do tego stodołach lub na halach. W takich miejscach surowiec nie jest tak mocno narażony na działanie czynników atmosferycznych. Wówczas nie ma konieczności stosowania dodatkowej ochrony beli, choć jest to korzystne rozwiązanie m.in. ze względu na gryzonie często pojawiające się w stodołach. Wówczas doskonale sprawdzą się wspomniane już flizy do okrywania słomy. Alternatywą dla stodoły może być również wiata. Nie chroni ona słomy przed wilgocią w powietrzu, jednak pozwala na zabezpieczenie jej przed bezpośrednimi opadami. To rozwiązanie tańsze niż wznoszenie stodoły, które jednocześnie stanowi lepszą ochronę niż przechowywanie surowca pod gołym niebem. Stogi pod wiatą warto jednak dodatkowo zabezpieczyć włókniną.

 

Odpowiednie ułożenie słomy

Flizy do słomy można docisnąć tak, by zabezpieczały materiał również przed dostępem insektów oraz gryzoni. Tkanina wykorzystana do stworzenia takiego okrycia odstrasza m.in. myszy. Aby jednak flizy do okrywania słomy mogły odpowiednio pełnić swoją funkcję, konieczne jest odpowiednie ułożenie surowca. Poszczególne bele nie mogą mieć pomiędzy sobą przerw, w których mogłaby zbierać się woda powodująca pleśnienie i gnicie. Odpowiednie ułożenie jest niezbędne zarówno w przypadku słomy przechowywanej w budynku, jak i pod okryciem z specjalistycznej włókniny.

 

Składowanie słomy a prawo

Trzeba również pamiętać, że właścicieli gospodarstw rolnych obowiązują restrykcyjne przepisy. Warunkują one głównie odległości pomiędzy stogami a budynkami gospodarczymi, drogami wewnętrznymi i zewnętrznymi, torami kolejowymi i terenami zalesionymi. Mają one na celu zmniejszenie zniszczeń w razie zapalenia się stogu, do którego to dochodzi stosunkowo często w trakcie bardzo słonecznych dni czy niewłaściwie przeprowadzanego zbioru plonów. Prawo wskazuje jedynie odległości pomiędzy odpowiednimi obiektami, jednak nie określa ono, jak dokładnie powinna być składowana słoma. Istotne znaczenie ma takie zabezpieczenie surowca, by niemożliwy był samozapłon. Flizu nie nazywałbym agrowłókniną. Agrowłóknina jest innym typem „włókniny”. Chodzi o wykorzystanie i sam materiał. Różnią się bardzo od siebie. Trzymałbym się rozróżnienia.

Polecane

Fliz COVERTEX 140 9,80 x 12,50 m

Fliz COVERTEX 140 9,80 x 12,50 m

795,00 zł brutto/1szt.
Fliz COVERTEX 140 10,40 x 12,50 m

Fliz COVERTEX 140 10,40 x 12,50 m

849,00 zł brutto/1szt.
Fliz COVERTEX 140 9,80 x 25 m

Fliz COVERTEX 140 9,80 x 25 m

1 560,00 zł brutto/1szt.
Fliz COVERTEX 140 10,40 x 25 m

Fliz COVERTEX 140 10,40 x 25 m

1 650,00 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 91 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-30
Szybko, miło i bezproblemowo. W przyszłości na pewno skorzystam.
2023-03-18
Szybki kontakt oraz profesjonalne doradztwo. W 100% POLECAM
pixel